Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Senin Bana 5 Cent Borcun Yok Muydu?

Wien Wiesn-Fest 2014, Prater, Viyana.

İnsan uzun süre aynı memlekette yaşayınca oraya ilk vardığında garibine giden şeyler bile sıradan gelmeye başlıyor, bu nedenle de üniversite hayatımı geçirdiğim güzel şehir Viyana ve genel olarak Avusturya hakkında ne yazayım diye düşünürken en çok da bu soruyu sordum kendime: Ne yazayım ki? Her şey çok normal! Bana kattığı güzellikler nedeniyle bir taraftan bu ülkeyi ve özellikle de sosyal faaliyetlerin merkezi güzel şehir Viyana'yı çok severken, diğer taraftan da her geçen gün kendini daha fazla belli eden ırkçılık nedeniyle daha fazla soğuyorum insanlarından. Kısacası milliyetçiliğin nasıl bir şey olduğunu Türkiye'de, sistematik ırkçılığı ise Avusturya'da öğrendim. Her şeye rağmen bu yazımda sana mümkün olduğunca Avusturya'nın güzellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım okuyucu. Amacım burada yaşayan bir şahsın gözünden sana ülkeyi mümkün olduğunca anlatmaya çalışmak olacak.

 

Avusturya hakkında genel bilgiler

1995’den bu yana Avrupa Birliği, 1955'den bu yana ise Birleşmiş Milletler üyesi olan Avusturya'nın kırmızı-beyaz-kırmızı renklerden oluşan bayrağının mazisi 13. yüzyıla dayanmakta. Avusturya Cumhuriyeti'nin armasındaki; göğsünde Avusturya bayrağı bulunan kartal egemenliği, altın taç orta sınıfı, koparılmış demir zincir nasyonal sosyalist diktatörlükten kurtuluşu, altın orak çiftçileri ve altın çekiç ise işçileri temsil etmekte.Yaklaşık 8,5 milyon nüfuslu parlamenter-demokratik federal bir cumhuriyet olan Avusturya, 9 eyaletten oluşmakta.

Dağlar ülkesi Avusturya'da toplamda bine yakın 3000 metre ve üzeri zirve bulunmakta, 3798 metre yüksekliğiyle Großglockner ise en yüksek dağ olma özelliğine sahip. Avusturya'da bu kadar dağ olur da Dağların Kızı Haydi'nin peşinden kendimizi dağlara vurmaz mıyız okuyucu? Bu güzel dağları daha yakında görmek için Tirol Alpleri'ne gittiğim bir gezide çektiğim görüntülere bir göz at istersen:

Elverişli koşullar nedeniyle kış sporlarına yapılan yatırımlar ülkeyi turistler için cazip bir hale getirmekte ve dünyanın dört bir tarafından kış sporları severleri Avusturya'ya çekmekte. Avusturya, Norveç ve Liechtenstein'ın yanısıra kış olimpiyat oyunlarında yaz olimpiyat oyunlarına oranla çok daha başarılı olan üç ülkeden bir olmakla beraber, kış sporları dallarında uluslararası başarılara imza atmış birçok profesyonel sporcu yetiştirmiş. Söz turizmden açılmışken ekleyelim; Avusturya, dünyada en fazla turist çeken ülker listesinde altıncı, Türkiye ise Avusturya'nın hemen ardından yedinci sırada yer almakta. Noel pazarları, müzik festivalleri, müzeleri vs. vs. nedeniyle ülke dört mevsim boyunca turistlerin ilgisini çekecek sosyal faaliyetlere evsahipliği yapmakta ve bu nedenle de turizm sadece belirli bir mevsime bağlı kalmamakta. Son zamanlar hesaplı paket fiyatlarının da etkisi nedeniyle Viyana Türk turistlerin en çok tercih ettikleri Avrupa şehirlerinden biri olmuş durumda. Bu nedenle de Viyana'nın merkezi diyebileceğimiz Stephansplatz'da dolanırken sık sık Türk turist kafilelerine denk gelmek işten bile değil.

Avusturya Eğitim Sistemi   

Bu konu hakkında kişisel blogumda detaylı olarak yazdım. Buradan okuyabilirsiniz.

          

Viyana Fotoğraf Galerisi:

Add comment


Security code
Refresh