Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Sırt çantasıyla uzun süre seyahat edenler yanlarına gereksiz yük almaktan kaçınmalarının mükâfatını yollarda fazlasıyla görürler. Daha az yük, daha rahat hareket ve bu da daha uzun yolu sorunsuz bir şekilde katetmek anlamına gelir.

Gezilerimde yaklaşık 13 kg ağırlığında bir sırt çantası ile seyahat ediyorum. 13 kg’ın aşağı yukarı 7,0 kg’ını sadece daha iyi fotoğraflar çekebilme arzusuyla yanıma aldığım araç ve gereçler oluşturmakta. Kış aylarında yaptığım sehayatlerde kışlık malzemeler nedeniyle çantanın ağırlığı birkaç kilo daha artmakta. Bir de yüke saymadığım üzerimdekiler de var..

Gerekli olabileceğini düşündüğüm ıvır zıvırın tamamını gezilerim esnasında farklı ülkelerden temin ediyorum. Senin için her ürünün yanına parantez içerisinde (söz konusu ülkenin para birimiyle) fiyatlarını da ekledim okuyucu. Yabancı şirketlerin artan mallarını fahiş fiyatlara elden çıkardıkları Türkiye pazarında bu ürünleri bu fiyatlara bulmak biraz zor. Seyahat için gerekli olabilecek malzemelerin en ucuza İngiltere'den temin edilebileceğini belirtmek isterim.

Bakalım neler var:

Sırt Çantası

Sırt çantası (Northland Kailash 60+10)

Gezilerimde beni hiç yalnız bırakmayan ve kendisinden bir hayli memnun olduğum sadık yol arkadaşım üst tarafta görünen. Yollarda çok işe yarayan en ufak detaylar dahi çok iyi düşünülmüş ve hayata geçirilmiş. Marifetlerine bakınca herkes tarafından tanınan firmaların ürünlerine kıyasla çok uygun bir fiyatı olduğunu da söyleyebilirim. Üstte 60, altta ise 10 litre iç hacme sahip iki ayrı bölümden oluşmakta. İyi bir sırt çantasına ihtiyacım var diyorsanız Dr. Google'a "Northland Kailash 60+10" diye bir sorun. Fiyat: 95,99€.

 

İlk Yardım Çantası

İlk yardım çantası

Olmaz olmaz demiyorum, ilk yardım çantamı yanından eksik etmiyorum. Kimselerin olmadığı ücra köşelerde acil bir durum anında yardımıma koşacabilecek tek kişinin yine kendim olabileceğim ihtimalini göz ardı etmemekte yarar var. Fiyat: 3,99£.

   

Bel Çantası

Bel çantası

Elbisenin altından vücuda sabit edilebilen bu çantaya pasaport ve banka kartı gibi değerli eşyalarımı koyarak niyeti bozuk insanlara karşı tedbirimi alıyorum. Tüm değerli eşyaları bir çantaya doldurup kaybolması halinde başıma bir ton iş açılmasını istemem tabiki de. Bunun için yanımda bulunan az miktar parayı ve bazı önemli eşyalarımı farklı yerlere dağıtıyorum. Bir de yeni bir ülkeye varır varmaz vize ve ülkeye giriş mührü bulunan pasaport sayfasının fotokopisini çekip pasaporttan ayrı bir yere koyuyorum.  Fiyat: 14,99€.

 

Tuvalet Çantası

Tuvalet Çantası

Gerek çantayı düzenli tutmak gerekse ihtiyaç duyduğum anlarda hepsini tek tek arayıp zaman kaybetmemek için kişisel temizlik malzemelerimi bir çatı altında toplayan bir de tuvalet çantası aldım. Fiyat: 5,99£.

Genelde ucuz havayolu şirketleriyle seyahat ettiğimden ve de ekstra bagaj parası ödememek için sırt çantamı kabine yanıma aldığımdan, güvenlik kontrollerinde sorun yaşamamak için üzerinde koca koca 100ml yazan plastik sıvı şişelerinden de aldım (sağdan ikinci). (100ml şişelerin 3 tanesi, 2,99£)

 

Uyku Tulumu

Uyku tulumu

Ucuz hostellerin çok da temiz olmayan yataklarıyla vücudumun temasını engelleyen ve dolayısıyla da sadece hijyenik nedenlerden dolayı kullandığım saten ipek uyku tulumu çok işime yarıyor. Hem hafif hem de sırt çantamda çok az yer kaplıyor. Saten uyku tulumu çarşaf, 8,99£.

Konaklama ücretlerini en az seviyeye indirmek istediğimden geceleri otogarlarda, havaalanlarında, kısacası bulduğum ilk müsait yerde uyku tulumum içinde uyuyorum. Uyku tulumu, 20€.

 

Ayak Bakım Ürünleri

Ayak bakım malzemeleri

7/24 yükümü çeken ayaklarıma çok çok iyi bakıyorum, bakıyorum çünkü başıma gelmişliği olduğundan onları bir küstürdüm mü işimin çok zor olduğunu biliyorum. Özellikle yaz aylarında ayaklarımın bazı bölgeleri su toplayabiliyor ve böylece yürümek işkence halini alabiliyor. Ayak vuruntuları ve su toplamalarına karşı yara bandı, 6,99€.

Ayrıca sandaletlerle yaptığım uzun yürüyüşlerde ise topuklarımda canımı çok yakan çatlaklar oluşabiliyor. Topuk çatlağı kremi, 7,99€.

 

Şort olarak da kullanabilen pantolon

Şort olabilen pantolon

Hava koşullarına göre ister şort ister pantolon olarak kullanabilmek mümkün. Bu seyahat pantolonu çok hafif ve dayanıklı olmasının yanı sıra çantamda çok az yer kaplıyor. Genelde mevsime göre yanıma bir de geniş yan cepleri olan bir şort alıyorum. Fiyat: 20€.

   

Hızlı Kuruyan Tişörtler

Hızlı Kuruyan Tişörtler

Yollarda giydiğim tişörtlerim ter emici ve çabuk kuruyan malzemeden. Bir tanesi üzerimde olmak üzere toplamda üç tane. Fiyat: 10-25€.

 

Not Defter(ler)i

Not defterleri

Gezilerim esnasında yıllar sonra okudukça mutlu olacağımı düşündüğüm özel anlarımı ölümsüzleştirme adına bol bol not tutmayı ihmal etmiyorum. İçinde yaşadığımız bilgisayar çağında sadece bu iş için tasarlanmış dijital çözümler de var lakin ben de kağıdın ve kalemin kokusundan kopmak istemeyenlerdenim. Not defteri, tanesi 10TL.

 

Seyahat Havlusu

Seyahat havlusu

Sanırım senin de yol hazırlığı yaparken sadece tek bir havlunun çantanın büyük bir kısmını kapladığından şikayetçi olmuşluğun vardır.  Bu çabuk kuruyan çok hafif mikrofiber seyahat havlusunu aldıktan sonra buna da bir çözüm bulmuş oldum. Mikrofiber seyahat havlusu, 8,99£.

 

Mutfak Malzemesi

Mutfak malzemesi

Çatal, kaşık, bıçak ve konserve açacağı; fazladan yemek masrafından kaçınmak istediğm günlerde en çok ihtiyaç duyduğum dörtlü. Bunun yanında bir de fotoğrafta olmayan  paslanmaz çelikten bir tabağım var. Dörtlü, 3,99£. Paslanmaz tabak, 8,99€.

 

Kafa Lambası

Kafa lambası

Örneğin geceleyin geç bir vakitte hostele vardığımda ışıkları açıp uyuyan insanları rahatsız etmemek ya da karanlıkta yol alırken el fenerine kıyasla ellerimi meşgul etmeden çok daha rahat hareket etmemi sağlayan bir kafa feneri. Fiyat: 14,99€.

 

Asma Kilit

Asma kilit4-14 kişinin paylaştığı hostel odalarında bulunan dolaplar genellikle kilitsiz olduğundan, örneğin duş almaya giderken ya da gece dışarı çıkarken bazı eşyalarımı dolaplardan birine kilitleyebilmem için yanıma bir adet asma kilit alıyorum. Fiyat: 2,99€.

 

Termos & Su Matarası

Termos ve su matarası

Kışın soğuk havalarda her an sıcak bir şeyler içebilmek için bir adet termos. Fiyat: 8,99€.

Sıcak havalar için bir adet alüminyum su matarası. Fiyat: 6,99£. İzolasyon kılıf da yararlı olabilir, 5,99€.

Paslanmaz bardak, 2,99£.

 

Priz Çevirici Adaptör

Priz çevirici adaptör

Dünyanın farklı ülkelerinde farklı prizler kullanıldığını bir çok kişi en geç cep telefonunun ya da kamerasının şarjı bittiği an fark eder. Bu tarz durumların doktoru ise priz çevirici bir adaptördür. Fiyat: 8,99£.

 

Çok Fonksiyonlu Çakı

Çok Fonksiyonlu Çakı

Özellikle de kamp yapmayı planlıyorsan her an gerekli olabilecek çok marifetli bir araç. Fiyat: 5,99€

 

Mini Dikiş Seti

Mini Dikiş Seti

Yollarda bir düğmem koptuğunda, gömleğim yırtıldığında ya da pantolonumun en müsait yeri söküldüğünde zor durumda kalmamak ya da en kötü ihtimalle yenisine mangır saymamak için yanıma aldığım bu ufak dikiş seti bugüne kadar en çok faydasını gördüklerimden. Fiyat: 4,99£.

 

GPS Aleti

GPS aleti

Bütçeye göre boy boy, çeşit çeşit, desen desen GPS aleti bulmak mümkün. Tercihimi, sadece gittiğim rotaların koordinatlarını kaydeden ve aynı zamanda da dijital pusula olarak kullanılabilen kibrit kutusu büyüklügündeki bu aletten yana kullandım. Fiyat: 79,90€.

 

Ayakkabı

Yanına alacağın her bir çift ayakkabı yükünü birkaç kilo birden artıracağından ve çantada çok yer kaplayacağından, bu konuda mümkün olduğunca mütevazi olmakta yarar var. Kışın sadece ayağımda olmak üzere bir çift su geçirmez ayakkabı ile seyahat ediyorum (45£).

Yaz aylarında ise bir çift sandal işimi fazlasıyla görüyor (35€).

Bir de mevsime bağlı olmaksızın, hostellerde duş almaya yalın ayak gitmemek için bir çift parmak arası terlik (9,99€).

 

Elektronik Eşyalar

 - Kamera ekipmanı (Kamera + lensler + flaş + tripod + lens filtreleri + şarj aletleri + hafıza kartları + uzaktan kumanda + kamera için yedek akü + flaş için yedek piller + gri kart + kameranın bağlantı kablosu).

 - (Gezilerimde yanıma 'netbook' almıyorum. Sanal alemi ziyaret etmek istediğim günlerde yol üzerindeki bir İnternet kafeye kısa bir uğramam yetiyor. Böylece yaklaşık 1,5 kilo daha tasarrufta bulunmuş oluyorum.)

 

Not: Listede eksiklikler bulunmakta ve vakit buldukça bunların da fotoğraflarını çekip buraya ekleyeceğim.

Yorumlar   

+9 #15 Sırtçantalı Gezgin 10-01-2017 22:04
Alıntılandı Tuğba ÖZTÜRK:
Sırt çantasının içindeki malzemelerin fiyatını topladıktan sonra Şile de deniz manzaralı bir bonglov evde hafta sonu geçirmeye karar verdim


Böyle bir evde geçireceğiniz birkaç günü çıkacağınız uçsuz bucaksız yollara değişmeyi göze alıyorsanız, neden olmasın? Ayrıca listede çok abartı pahalı şeyler de yok ama...
Alıntı
-9 #14 Tuğba ÖZTÜRK 09-01-2017 13:50
Sırt çantasının içindeki malzemelerin fiyatını topladıktan sonra Şile de deniz manzaralı bir bonglov evde hafta sonu geçirmeye karar verdim
Alıntı
+8 #13 Sırtçantalı Gezgin 28-03-2016 10:46
Alıntılandı gariban ögrenci:
Aciklamali guzel bir liste yapmissiniz, cok isime yaradi. tesekkurler.


Beğenmenize sevindim. Yolunuz açık olsun.
Alıntı
+10 #12 gariban ögrenci 27-03-2016 12:46
Aciklamali guzel bir liste yapmissiniz, cok isime yaradi. tesekkurler.
Alıntı
+12 #11 Mertkan 09-08-2015 22:07
Merhaba ben bu sırt çantanızı çok beğendim nerden alabileceğim konusunda yardım eder misiniz
Alıntı
+11 #10 Sırtçantalı Gezgin 09-06-2015 14:37
Alıntılandı Ali:
Hayati gezerek gecirmek harika suan nereye gidecegini bilmedigim bir trendeyim:)


Her ne kadar şu an çalışmaya mahkum olsam da, dünyanın bir yerlerinde anın tadını çıkaran insanların varlığından haberdar olmak da beni mutlu etmeye yetiyormuş onu anladım:)) Güzel vakit geçirmen dileğiyle!
Alıntı
+12 #9 Ali 09-06-2015 14:25
Hayati gezerek gecirmek harika suan nereye gidecegini bilmedigim bir trendeyim:)
Alıntı
+2 #8 Sırtçantalı Gezgin 04-05-2015 15:29
Selam Emincan,

İlgin için teşekkürler. Göndermiş olduğun e-postayı cevapladım.

Selamlar,
Muratcan
Alıntı
+10 #7 emincan 01-05-2015 10:31
İyi gunler hocam
Blogunuzu ilgiyle inceledim ve hosuma gitti bizde backpacker ailesinden sayılırız bizlerle iletişime gecerseniz sevinrim (sizlerden ögrencek seylerimiz var) mail adresinize bakarsanız cok memnun olurum...
Alıntı
+4 #6 Sırtçantalı Gezgin 06-04-2015 18:57
Alıntılandı Figen Atik:
Merhaba Murat Can, malzemeleri alabilecegim site var midir? Yurtdisindan Turkiye'ye gonderen güvenilir bir yer?


Merhaba,
İskoçya'da Sports Direct ile tanışmıştım. Sportsdirect.com'a bir bakın derim, bence güvenilir. Bir İngiliz şirketi ve Avrupa'da da birçok spor mağazasını satın alarak ağlarını genişlettiler. Diğer birçok ünlü markayla kıyasla verdiğim paranın karşılığını fazlasıyla aldığım hesaplı Karrimor ürünleri fena sayılmazlar, hâlâ kullanıyorum. Sipariş vermeden önce kargo ücreti ve Türkiye'de ödemeniz gereken gümrük vergisini de araştırın, sonra kötü sürpriz olmasın.
Bol gezili günler sizinle olsun,
Selamlar
Alıntı
+11 #5 Figen Atik 06-04-2015 10:00
Merhaba Murat Can, malzemeleri alabilecegim site var midir? Yurtdisindan Turkiye'ye gonderen güvenilir bir yer?
Alıntı
+5 #4 Sırtçantalı Gezgin 08-03-2015 21:57
Derya Hanım öncelikle merhaba.
Yazıyı beğenmenize sevindim. Yollarda kullandığım eşyaları tekrar sıfırdan almam gerekse en cömert sırt çantası ve ayakkabı alırken olurdum diye düşünüyorum. Yolunuz açık olsun, bloğuma her zaman beklerim.
Muratcan
Alıntı
+13 #3 derya 07-03-2015 16:31
merhaba çok uzun zamandır seyahat planları yapıyor tecrübeliolan arkadaşaları arayıp okuyorum şimdiye kadar en ayrıntılı yazı sizinkiydi özellikle bu çanta konusu çok önemli öncelikle türkiyede dolaşmak istiyorum ama hayalim yurt dışı yazıları takip edeceğim
Alıntı
+9 #2 Sırtçantalı Gezgin 23-02-2015 00:22
Merhaba Ali,

bu blogda yazılanlar işine yarayacak olursa ne mutlu bana.
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, tüm bu seyahatleri şu anki ekipmanımla yapmadım. Fotoğraf çekmek zamanla bir tutku haline geldiğinden ve yaptığım geziler dışında da severek fotoğraf çektiğimden ekipmana sürekli yeni şeyler eklendi. Geçen yaza kadar Kudüs'te satın aldığım Nikon D5100 kameramı 18-105mm & 50 mm 1.8 ile kullanıyordum. Dolayısıyla da blogdaki fotoğrafların çoğunluğu bu kombinasyonun ürünü. D5100 & 18-105'ü elden çıkarıp D7100 satın aldım (bu arada kendisinden çok memnunum). Bu zaman zarfında bu yana ekipmana eklenen objektifler ise şöyle:

- Nikon 17.55 2.8 (0,75 kg
- Tamron 70.200 2.8 (1,5 krop faktör ile 105-300mm uzakları yakınlaştıran en sevdiğim objektif)
- Nikon 85mm 1.8 (portre)
- Nikon 50mm 1.8 (artık işe yaramadığından elden çıkarmayı düşünüyorum)

Bunların yanısıra:
- Nikon SB-700 flaş & yedek piller & şarj aleti
- Mantona kamera çantası (bu da artık küçük geldiğinden büyüğünü almak şart oldu)
- Manfrotto tripod
- Yedek aküler, şarj aleti, ColorChecker passport, kamera temizlik ıvır zıvırı, filtreler, vs. vs. derken 7kg'ı bile çok rahat aşıyor..

Ayrıca www.rcexplorer.se modelinde bir Tricopterin yapımını geçen haftasonu tamamladım. Bununla da geziler esnasında havadan GoPro ile video çekmeyi düşünüyorum. Kumandası, çantası, yedek aküsü, akü şarj aleti vs. derken ekstradan 3-3.5 kg daha biniyor yükün üzerine. Bence bu hamallığa değer:)

Bu blog bir üniversite hatırası ve dolayısıyla yeni yazılar eklemiyorum. Yakında mesleğim ve hobilerimi konu alan ayrı bir blog yazmaya başlamayı düşünüyorum. Orada tüm bunların üzerine detaylı olarak yazacağım.

Selamlar,
Muratcan
Alıntı
+13 #1 Ali 20-02-2015 02:28
Selamlar Muratcan,

Öncelikle paylaştığın faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Benimde ağır gövdeli bir SLR makinem, 3 objektifim ve tripodum var.Bunlarla yurtdışı birkaç aylık seyahate çıkmak baştan 4-5 kg'mı göze almak oluyor. Sen ise 7 kg'ma yakın fotoğraf ekipmanım var demişsin. Son zamanlarda uzun seyahatlere giderken, ağırlıktan dolayı ekipmanlarımı almama kararı vermiştim, sen bu konuda beni cesaretlendirdin :)

Acaba hangi objektifleri ve tripodu kullanıyorsun?
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile