Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Paraşüt Atlamak Nasıl Bir Duygu?

Paraşüt---6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir an yerin ayaklarının altından kayıp gittiğini ve kendini 4000 metreden boşluğa bıraktığını düşün okuyucu. Sanki hiç kıpırdamadan öylece yerinde durduğunu ve yukarıdan kibrit kutusu büyüklüğünde görünen kilometrekarelerce büyüklükte yeşil alanların üzerine üzerine geldiğini. Yaklaşık 45 saniye süren serbest düşüş süresi esnasında belki de hayatında bir araç içerisinde otururken dahi ulaşamadığın saatte 239km hızla yere doğru yaklaştığını ve yine hiç önceden karşılaşmadığın bir şiddette rüzgarın kulaklarında çınladığını. Tam işin keyfini sürdüğün sırada bir an paraşütün açılması ile o hırçın rüzgarın şiddetini kaybettiğini ve süzülerek bu maceranın başladığı noktaya doğru yöneldiğini. Yere iniş yaptıktan sonra ise haftalar boyu yüzünden eksilmeyecek bir tebessümle; halbuki uçağa daha yeni binmiştik, ne de çabuk bitti dediğini düşün. İşte paraşüt atlamak böyle bir şey..

 

Son hazırlıklar

Son hazırlıklar

İlk seferinde paraşütü sırtına bağlayıp hadi evlat göster marifetlerini demiyorlar haliyle. Tecrübeli paraşütçülerden biri seni kendi vücuduna bağlayaraktan tüm kontrolü eline alıyor ve buna TANDEM diyorlar. Yani ilk başta yapacağın muhabbetin adı TANDEM. Bu durumda sana sadece olayın keyfini çıkartmak kalıyor.

Paraşüt---2Uçağa varmadan son adımlar

İstersen sen de belirli bir ücret ödeyerek, beraber atlayan üçüncü bir şahıs tarafından iki farklı kamerayla hazırlık anından yere iniş yapana kadar geçen zaman zarfında çekilen video ve fotoğraflar sayesinde bu olayı ölümsüzleştirebilirsin.

Paraşüt---3

Uçağa binmeden son hatıra fotoğrafı

İnsan her ne kadar o anda zihnen farklı farklı şeylerle meşgul olduğundan sıcaklığın kaç derece olduğunu fark edemiyor olsa da yukarıda hava aşağıya oranla biraz daha serin tabi ki. Sebebi ise hava sıcaklığının gökyüzüne yükseldiğimiz sırada her 100 metrede yaklaşık 0,65° düşmesi. Diğer bir tabirle aşağıdan yukarı yükselmek için uçağa bindiğin sırada icadını Galileo amcamıza borçlu olduğumuz termometrenin 20°‘yi gösterdiğini ve sıcaklığın biraz evvel belirttiğimiz üzere her 100 metrede 0,65° düştüğünü varsaydığımızda bu, yerden 4000 mt. yükseklikte uçağın kapısının açıldığında sıcaklığın teorik olarak yaklaşık -6° olduğu anlamına geliyor. Ama rahat ol, muhtemelen o sırada Leyla gibi olacağından bunun farkına bile varamayacaksın..

Paraşüt---6

Atlama öncesi son fotoğraf

Ayrıca ya paraşüt açılmaz ve yere çakılırsam tarzı bir düşünceye kapılmanın yersiz olduğunu da hatırlatmak isterim. Sebebi ise tüm paraşütçülerde bulunan ve ilk paraşütün açılmaması halinde en geç yerden yaklaşık 225 metre yükseklikte otomatik olarak kendiliğinden açılan yedek paraşütün varlığı. Rahat ol okuyucu, sadece senin değil herkesin canı kıymetli..

Paraşüt---8

...ve ayaklar yerden kesilir...

Şimdi gel gelelim en merak edilen soruya; her şey iyi güzel de kaç kuruş bu meret? Fotoğraf + Video + TANDEM = 246€ (Bu fiyat Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Dropzone Prostejov’da geçerlidir, diğer yerler için bkz. Google Amca). Hatta her sene paraşüt sezonu açılışına özel olarak fiyatlar 99€'ya kadar düşüyor.

Paraşüt---9

Anlatılmaz yaşanır dedirten cinsten bir an

Olur ya eğer sen de yalnız başına göklerde süzüleceğin günün hayalleriyle yaşıyorsan hemen mutlu haberi vereyim. Çek Cumhuriyeti’nin Brno şehri yakınlarında bulunan "Dropzone Prostejov" paraşüt okulunda yalnız başına atlayabilmen için gerekli olan eğitimi yaklaşık 1500€ karşılığında alabilmen mümkün. Kursları başarılı bir şekilde bitirdiğin taktirde geriye sadece her defasında yaklaşık olarak 23€ ödeyerek aldığın uçak bileti sayesinde kendini boşluğa bırakman kalıyor. He bir de kendi paraşütün olmadığı taktirde 10€ paraşüt kiralama ücretini de ekleyelim hemen. Piyasada ikinci el paraşüt fiyatlarının 2500€ civarında olduğunu da öğreniyorum tecrübeli paraşütçülerden..

 

Paraşüt---11

Paraşütün açılma anı

 

Bir kere görmek on kere duymaktan iyiymiş derler, e hadi öyleyse:

 

 

Daha fazla fotoğraf için:

Yorumlar   

+3 #4 Sırtçantalı Gezgin 14-09-2013 22:38
Maalesef bu konu hakkında bir fikrim yok; Dr. Google'ın vardır elbet verecek bir cevabı :)
Alıntı
+6 #3 Memo 20-08-2013 08:52
Dostum bu olay harika :-) Türkiye'de nerede yapabiliriz?
Alıntı
+11 #2 Seher 28-05-2012 23:18
bende deneyecegim...yedek parasüt olayi iyiymis ama insan beyni sürekli komple teorisi ürettigi icin, kesin ben yedek parasütün de hakkindan gelirim :lol: :P
fiyatlar cok uygunmus, bu kadar ucuz uygun olacagini da tahmin etmezdim.
vay arkadas, iste cok gezenin bildigiyle bildigin ayni degilmis yahu :lol:
Alıntı
+12 #1 Ismail 25-05-2012 21:12
Videoyu izledim.. Müthis, mutlaka bir gün bende denemeliyim :lol:
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile